Besök hos scouterna

Hej! I lördags hade jag den goa möjligheten att få komma och gästspela hos kyrkans scoutkår. Det är en härlig grupp som träffas vissa lördagar mellan 09.30-12:00 i kyrkan. Där hittar man på allt från att elda, knyta knoppar, tävlingar, grilla och mycket mer! Denna gången höll jag i lite kluriga samarbetsövningar och tävlingar. Efter det så hade vi en kort andaktsstund tillsammans och sedan var det dags för potatisvåfflor med skinka, lök och avakodo. Riktigt smarrigt! Träffen avslutades sedan med pyssel och lek. 

Scoutgruppen tränar och ser framemot det stora lägret Patrullriks som går av stapeln under sensommaren. Skulle man vilja hänga med på lägret eller scoutträffarna så är man väldigt välkommen! För mer info kan man höra av sig till Niklas Hällgren 070-5179099

Mvh Max