En konsert hemma hos oss

För några veckor sedan, en helt vanlig söndagkväll, var jag med om något helt nytt; Jag var nämligen bjuden på en Hemma-konsert. Alltså en konsert hemma hos någon. Som tur var bodde denna någon ganska stort i ett hus där det till och med gick att få till en liten scen.

Publiken bestod av släkt och vänner som bjöds på både dricka, snacks och ljuv musik. Magnus och Lotta Lennartsson, Filippa Starfelt och Johan Malmborg hette artisterna som bland annat framförde låtar från Roxette och Beatles.

Tyvärr fick ju inte alla plats i huset på Bäckadalsvägen den där söndagen, men då är det så fantastiskt planerat att ungefär samma konsert kommer hållas i ett annat, väldigt mycket större, hem söndagen den 19 mars klockan 19. Till denna är alla inbjudna. Det finns dock bara 400 platser så det gäller att komma i tid.

Om nu någon undrar vilket hem jag talar om så kan jag avslöja att det ligger på Metallgatan 31 och även är känt som EFS-kyrkan. Välkommen hem!

Annika Lilja – Bloggreporter