En inblick i vår hemgrupp

Tjena bloggen! Idag tänkte jag slå ett slag för hemgrupper. I vår kyrka så har vi många hemgrupper där man är några stycken som träffas och får ta tid med Gud och mycket mer. Hur ofta man träffas varierar allt från en gång i vecka till en gång i månaden.

Jag är med i en hemgrupp som träffas en gång i veckan. Under en vanlig träff får vi möjlighet att ha kul, umgås, be, läsa bibeln, fika, diskutera, stötta och utmana varandra. Det blir som en pepp och påfyllning mitt i veckan. Just denna gången så hade Veronika samma dag tagit körkort så det blev firande med tårta och godisbilar!

När det gäller hemgrupper och hur upplägget kan se ut så är det fantasin som sätter gränserna. Det kan vara att man går ihop några stycken läser bibeln, ber och sedan drar ut och tar en löprunda. Det kan vara att man ses på ett café och hänger där eller hemma hos varandra.

Är du sugen på att hitta eller starta en hemgrupp så hör då av dig till hemgruppsrådet genom Magnus 073-3796124