Glad påsk!

Påsken är ju över, men ändå inte, eftersom det som hände på påsken är något vi kristna bär med oss varje dag. Varenda dag kan vi kalla oss kristna på grund av att Jesus dog och uppstod för att vi skulle få kontakt med Gud. Varenda dag kan vi be till den högste, eftersom vägen nu är öppen till Gud. Varenda dag kan vi få förlåtelse för våra synder,  eftersom påskbudskapet är på riktigt. Så även om det är ungefär ett år tills vi äter påskgodis, pyntar våra hem med påskris och firar påskdagsgudstjänst nästa gång, är det egentligen påsk varenda dag året om.

Därför vill jag passa på att önska dig en glad påsk än en gång, och bjuda på en tillbakablick från helgen som gått. (De fina, klara bilderna är tagna av Carina Brandt… och de andra av mig.)

Annika Lilja – Bloggreporter

2014-04-16 19.20.58

2014-04-16 20.46.50

 

unnamed2

unnamed1

unnamed3

unnamed5

unnamed6

unnamed7

unnamed9

unnamed10