En tacksam helg

Hej!

På fredag är det åter dags för FreDax vilket innebär
17.00 Alla barn 5-13 är välkomna med sina familjer (eller själva) och ta del av kvällens aktiviteter:
– Dans med Benjamin och Lotta Lennartsson
– Sällskapsspel
– Rita och måla
17.45 Andakt
18.00 Vi äter god kokt korv med bröd och har en trevlig stund tillsammans

På söndag – TACKSÄGELSESÖNDAGEN – är ni även välkomna till gudstjänst som vi får fira alla åldrar tillsammans. Det finns en utbredd tradition att på denna söndag föra frukter och annat till kyrkan för vidare utdelning till behövande i församlingen. Detta tänkte vi anamma detta år och inbjuder dig att ta med en gåva till vårt kvinnoarbete. Vad är ni tacksamma för? Ni kan ta med frukt och grönt, något bakat, barnkläder (gärna vinter och regnkläder), leksaker etc! Under gudstjänsten kommer detta bäras fram och smycka scenen för att sedan överlämnas till den grupp som arbetar med vårt kvinnoarbete – där de möter kvinnor i utsatta situationer. 

Om ni inte kan närvara på gudstjänsten på söndag kan man även ta med gåvan till FreDax!

Sist vill jag påminna er om att ANMÄLA sig till Våga vara förälder dagen nu den 19 e okt. Gör det genom ett enkelt mail till mig. Då ni har gjort det vill jag även uppmuntra er att ta några foldrar i kyrkan och ge till andra föräldrar i stan – kanske på skolan, kanske i kvarteret??!! Dagen är som sagt GRATIS =)

Allt gott önskar jag er
//Sara Starfelt, ansvarig för barnverksamheten i kyrkan