Loppis i kyrkan

DSC_0908

Oj, vad mycket saker det finns!! Idag hade kyrkan Barnloppis och borden fullkomligt svämmade över av barnkläder, leksaker, spel, böcker, skridskor och mycket mycket mer. Som tur var kom det också väldigt mycket folk, så många av prylarna hittade nya ägare… fast den som var ansvarig för att sortera upp det som blev kvar fick VÄLDIGT mycket att göra. Kläder och skor är tänkta att skänkas vidare till barnhem i Rumänien, medan andra saker skänks till andra loppisar.

DSC_0910

Köerna ringlade långa.

DSC_0915

Elias Nordén ville gärna lägga sina pengar på gosedjur, medan mamma Johanna inte var så förtjust i just begagnade sådana.

DSC_0912

Lisa och Elin Vetterlein hjälpte till på loppisen.

DSC_0917

För att få igång försäljningen kan man göra som Tobias Nordén och köpa tillbaka de prylar man själv lämnat in.