Sommarstädning och lådhus – check

20130719_145629

 

Kyrkans lokaler är aldrig så oanvända som på sommaren men en fredag i juli hände det grejer i barnrummen. Jag fick förmånen att få en kvalitetsdag med svärmor och vi tog ett härligt ryck! Det slutade med att vi fyllde en bil med söndriga leksaker och gamla papper och körde till tippen. Det som finns kvar (vilket fortfarande är fantastiskt mycket) är sorterat och numera är alla pussel, böcker och pysselaktiviteter i första rummet till höger. Andra rummet har nu blivit ett riktigt lekrum som dessutom fått tillskott av ett mycket fint lådhus! Rummet till vänster innehåller spel och där har vi även ställt i ordning en LEDARBOKHYLLA. Genom åren har vi samlat på oss mycket inspirationsmaterial och det är nu samlat på ett ställe för alla att ta del av. Spegelrummet är sig likt med yta att både springa runt i och dansa i!

Så välkommen att titta in i barnrummen och krypa in i det nya huset.

Välsignelse och frid önskar jag er i sommarvärmen.

Sara Starfelt, barnverksamhetsansvarig