Bibelhelgen

Just nu pågår årets Bibelhelg i EFS-kyrkan. Talare är Lennart Möller, som förutom att vara professor i miljöbiologi, också gjort en massa arkeologiska undersökningar. Bland annat har han studerat hur uttåget ur Egypten egentligen gick till och hittat en mängd kvarlevor från den här tiden, som enligt honom bekräftar att både Mose och Josef funnits.
Jag bara ÄLSKAR sådana här föreläsningar. När vetenskapliga studier kan visa att Bibelns historia stämmer, och när man på ett logiskt sätt kan få ihop tro och vetenskap.  Precis som Lennart sa har vi annars så lätt för att göra Gamla Testamentets berättelser till spännande eller sockersöta historier, där vi har en tendens att glömma bort att det faktiskt hänt, och att det faktiskt är helt vanliga människor av kött och blod inblandade.
I morgon förmiddag fortsätter Lennart Möller sin undervisning klockan 1o, så passa på att få ta del av den du också. Välkommen!
Tack också till Paulina Gyll för din sång!
//Annika Lilja – Bloggreporter