Glimtar från gudstjänsten

Dagens gudstjänst var, som vanligt,  en höjdare! Fast idag var det kanske till och med lite mer fantastiskt än vanligt, då en stor blåsorkester var på besök, Röke Blås. Eftersom jag själv inte begåvats med musikalitet av det användbara slaget, hade jag lite fördomar om blåsinstrument. Jag menar, hur bra låter det egentligen när barnen övar på sina blockflöjter?

Men redan efter första musikstycket fick jag erkänna att man kan göra väldigt mycket av ett gäng instrument; det var högt och lågt, gospel, rock och psalmer i en salig blandning. Dessutom hade de med sig en barnfamilj som sjöng, varav den ena killen var ett klart ämne för morgondagens idoltävlingar.

Gudstjänsten i sin helhet sänds förstås på http://efs-kyrkan.tv/, men redan här kan ni få ett litet smakprov i bildform.